Kā izvēlēties piemērotāko?

Hostings - par kuru ir jāzin, kādiem nolūkiem vēlies izvietot savu mājas lapu un kādas programmatūras atbalsts tai ir nepieciešams.

Visbiežāk mājas lapas tiek izstrādātas ar PHP programmēšanas valodu un ar to tiek lielākoties saistītas MySQL datubāzes, bet atsevišķos gadījumos tiek izmantoti citi rīki, un ir jāuzzin uz kā mājas lapa ir bāzēta, lai varētu zināt, vai Tev iecerētais hostings piedāvā atbalstu pilnvērtīgai mājas lapas uzturēšanai

Svarīgi ir vadīties pēc sekojošiem kritērijiem:

 • Diska vieta (Disk space / Disk storage) - tā ir atvēlētā vieta Tavai mājas lapa. Vidēji nesen izveidota mājas lapa ir 1-30MB liela, bet parasti informācija laika gaitā tiek papildināta, un ar laiku mājas lapa kļūst "lielāka." Minēšu, ka viena bilde vidēji var aizņemt 5KB-2MB un viens, ap 10 minūtēm ilgs video, var aizņemt ap 100MB brīvās diska vietas.
 • Rezerves kopija (Backup)  - nosaukums visu izsaka. Labs hostings nodrošina rezerves kopiju veidošanu, un to veic ne retāk kā 1x nedēļā.
 • 99.9% pieejamība (99.9% uptime) - tas ir pavisam normāli, ka piedāvāti ir tikai 99.9% mājas lapas pieejamības, jo neviens hostinga pakalpojumu sniedzējs nevar nodrošināt to 100%, un ir slikti, ja pakalpojumu sniedzējs pieļauj to, ka mājas lapas pieejamība ir zem 99%, tādā gadījumā jameklē jauns pakalpojumu sniedzējs.
 • Domēni (Domains) - tās ir adreses, ko rakstām interneta pārlūkprogrammas adreses laukā, piemēram, www.hostings-latvija.lv. Ja hostinga plānā ir atļauti 2 domēni, tad tas nozīmē, ka vari neko papildus nemaksājot uzturēt 2 mājas lapas. Bieži vien hostings ir arī ar domēnu reģistrēšanas iespēju. Domēnus arī vari reģistrēt pats - nic.lv pašapkalpošanās sistēmā (tikai .lv zonā).
 • Apakšdomēni (Subdomains) - tie ir domēni, kuri ir piesaistīti kādam augstākas pakāpes domēnam, piemēram, http://apaksdomens.domens.lv. Ja būs vajadzība, tad mājas lapu varēs iedalīt vairākās nodaļās, atsevišķi veidojot apakšdomēnus, zem kuriem vērēs veidot papildus nodaļas jeb jaunas lapas.
 • FTP pieeja (File Transfer Protocol access) - ļoti svarīgs kritērijs, jo tas vajadzīgs, lai varētu pats pārvaldīt savu failus, kuri atrodas uz Tev atvēlētās diska vietas. Failu pārvaldei var izmantot dažādas programmas, piemēram, populāro FileZilla. Bet parasti tiek arī piedāvāts savādāks risinājums tam, failus pārvaldot caur speciālu web pārvaldes vietni, piemēram, caur populāro Cpanel.
 • PHP - programmēšanas valoda uz kuras parasti tiek balstītas mājas lapas.
 • MySQL - tā ir MySQL datubāžu sistēma, kurai jābūt iekļautai, jo parasti mājas lapām nepieciešams šāds atbalsts, un hostings ir arī stingri jāvērtē pēc datubažu skaita. Bieži vien šī iespēja netiek piedāvāta minimālajos pakalpojumu plānos.
 • e-pasts (e-mail) - vēlams, ja arī tiek piedāvātas unikālu e-pasta adrešu izveides iespēja, piemēram, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu .
 • Datu plūsmas trafiks (Bandwidth) - ir hostinga pakalpojumu sniedzēji, kuri ierobežo savus klientus ar datu plūsmas trafiku, un ja mēnesī, par piemēru, tiek sasniegti 5GB, tad Tava mājas lapa citiem nebūs pieejama līdz nesāksies nākošā mēneša limits. 10 minūšu laikā viens apmeklētājs uzturoties Tavā mājas lapā vidēji var patērēt ap 1-100MB datu plūsmas, vienkārši navigējot pa sadaļām vai lejuplādējot kādus failus. Tāpēc vēlams jāizvēlas hostings, kurā noteikts neierobežots datu plūsmas trafiks.
 • Bezmaksas uzstādīšana - ir patīkami, ka par tādiem sīkumiem klientam nav papildus jāmaksā, bet tomēr, ir arī uzņēmumi, kuri pat par to prasa naudu.
 • 24h/7 atbalsts (24h/7 support) - pakalpojumu sniedzējam jānodrošina arī atbalsta sniegšana klientiem visu diennakti, ja kaut kas nejauši "nobrūk" un mājas lapa pazūd no interneta vides un steidzami vajag to pēc iespējas ātrāk atjaunot.
 • Cena (Price / Cost) - lai arī Latvijā cenas salīdzinoši ar ārzemju piedāvājumiem nav tik vilinošas, bet tomēr atkarībā no pakalpojumu sniedzēja, cenas Latvijā dažviet arī ir tīri pieņemamas.
 • Serveri Latvijā - ir jāuzzin, kurā valstī atrodas serveri uz kuriem tiek piedāvāts izvietot Tavu mājas lapu, ja mājas lapa ir orientēta uz apmeklētājiem Latvijā, tad uz Latvijā esošiem serveriem arī vēlams hostēties. Ir arī drošāk, ja zināms, ka tie atrodas specializētos datu centros, kā DEAC vai SigmaNet, kas vēl vairāk nodrošina datu drošību.

Šeit esmu aprakstījis tikai dažus svarīgākos un populārākos kritērijus pēc kuriem vajag vadīties, un ir zināms, ka tiek piedāvātas vēl daudz un dažādas iespējas.

 

 

Hostings un kvalitāte

Apskatīsim sīkāk, ar ko ir izskaidrojams hostings par ļoti zemām cenām, un vai tas saistās arī ar kvalitāti?

Dažu gadu laikā Latvijā hostinga pakalpojumu sniedzēju skaits ir ievērojami pieaudzis. Lai arī daži ir pārstājuši savu darbību, tomēr uzrodas jauni šajā biznesa lauciņā. Bet vai visi hostinga pakalpojumu sniedzēji pietiekami rūpējas par stabilitāti un kvalitāti? Atbilde bieži vien rodama jau pašā cenā. Kāpēc?

Aplūkosim, kādi ir vieni no dažiem galvenajiem hostinga pakalpojumu sniedzēju izdevumiem saistībā ar mājas lapu uzturēšanu:

 • Laba servera cena var svārstīties no 700 - 2000Ls par 1 jaudīgu serveri;
 • 1 servera uzturēšanas izmaksas to izvietojot kādā diez gan stabilā datu centrā var svārstīties ap 40 - 120Ls ar visu interneta pieslēgumu;
 • Hostinga administrēšanas programmatūras ir dažādas, protams, ir bezmaksas, bet ir arī maksas, kas ir daudz ērtākas, piemēram, cPanel+WHM, kura izmaksas ir ap 200Ls par katru serveri gadā (šo programmatūru izmanto, piemēram, uzņēmums PageZone);
 • Drošības programmatūras iegāde serveriem. Cenas par šāda veida programmatūru var būt dažādas, bieži vien, šādas programmatūras tiek norādītas hostinga pakalpojumu sniedzēju mājas lapām. Iespējams, prestižāki uzņēmumi iegādājas šāda veida programmatūru, ja viņiem tiešām rūp, kas var notikt ar mājas lapām, un laicīgi izsargājas no nevēlamām problēmsituācijām. 
 • IT jomā izglītoti serveru administratori, kuri ikdienā strādā ar serveru administrēšanu, serveru uzlabošanu, problēmsituāciju risinājumiem un analizēšanu. Alga šādam cilvēkam, kas atbild par serveru stabilu darbību varētu būt ap 400 - 700Ls/mēnesī;

Lai arī tie nav visi izdevumi, ar ko jāsaskaras hostinga pakalpojumu sniedzējiem, bet tomēr, varam tikai veikt vispārēju ieskatu, un pārdomāt, vai stabils un kvalitatīvs hostings var maksāt 1Ls vai pat 50 santīmus mēnesī, ņemot vērā šos izdevumus?

Lūk, kāds no piemēriem, kā varētu veidoties tik lētas cenas:

 • Cilvēks (pat var būt bez izglītības Informāciju Tehnoloģiju jomā) iegādājas serveri (vai pat parastu datoru) par ~150Ls (iespējams lietots)
 • Izvieto serveri atrodot kādu pašu lētāko iespēju (pat nav jābūt datu centram, lai izvietotu serveri, jo to var uzturēt pat mājās, kur ir pieejams stabils interneta pieslēgums), tātad cenas par izvietošanu varētu būt 10 - 25Ls (arī atkarīgs, cik elektrības patērē serveris) 
 • Progammatūras tiek izmantotas, kas ir pieejamas bez maksas, vai sliktākā gadījumā, tiek nelegāli lejupielādēta maksas programmatūra. 

Par drošību un kvalitāti šādam hostingam, spriediet nu paši.