Hostings veidos

ASP.NET hostings

ASP.NET ir Microsoft izstrādāta sistēma, ar kuras palīdzību var veidot dinamiskas mājas lapas. Savukārt ASP.NET hostings atbalsta šādā veidā izstrādātās mājas lapas. Sākotnēji šī sistēma tika palaista 2002.gada janvārī kā .NET Framework.

Līdzīgi kā ar PHP, tā arī ASP (Active Server Pages) ir sistēma, kura uzprogrammētos skriptus apstrādāta serverī un izvada rezultātus mājas lapu apmeklētāju interneta pārlūkā. Ņemot vērā, ka informācija tiek apstrādāta serverī, lai darbinātu šāda veida mājas lapu, nepieciešams hostings, kurš atbalsta ASP.NET.

 Bet vairāk par to, kas ir ASP.NET hostings.

Īsi sakot, ASP.NET hostings ir Micrososft .NET vidē izstrādāto mājas lapu uzturēšana uz Windows operētājsistēmas.

Šāds hostings bieži vien tiek apzīmēts arī kā Windows hostings, jo ASP.NET bāzējas uz Windows operētājsistēmas.

 

E-pasta hostings (uzturēšana)

E-pasta hostings (e-mail hosting) ir viens no hostinga pakalpojumu veidiem, kas balstīts uz e-pasta uzturēšanu un pārvaldīšanu, kurš tiek piedāvāts gan par maksu, gan bez maksas.

Bezmaksas e-pasta hostings:
Lietotājiem ir iespēja izveidot e-pasta kontus bez maksas. Šis pakalpojums vairāk balstās uz ienākumiem no reklāmām. Hostingam ir noteikta brīvā vieta priekš e-pastiem, kā arī uz tiem var tikt izsūtītas reklāmas materiāli, vai sūtot e-pasta vēstuli, bieži vien vēstules beigās tiek iesprausta arī kāda reklāma, bet tas viss atkarīgs, kā pats e-pasta hostinga pakalpojumu sniedzējs vēlas gūt ienākumus par bezmaksas e-pasta uzturēšanas pakalpojumiem.
Kā piemēru var skatīt: inbox.lv

Maksas e-pasta hostings:
Atšķirībā no bezmaksas e-pasta hostinga, šis hostings bieži vien ietver lielāku brīvo diska vietu e-pastu uzturēšanai. Parasti lietotājiem netiek sūtīti reklāmas materiāli, vai kā savādāk tie ievietoti e-pasta vēstulēs.

E-pasta hostings arī parasti tiek dots kā bonuss parastam mājas lapu hostingam, kad vēl ir iespēja e-pasta kontus izveidot zem sava reālā domēna vārda, kas nozīmē, ka ir iespēja izveidot e-pasta kontu kā info@hostings-latvija.lv, bet izmantojot bezmaksas pakalpojumus, parasti domēna vietā tiek izmantots kāds e-pasta uzturēšanas vietnes domēna nosaukums, piemēram, hostings-latvija@inbox.lv.

Kā piemēru piedāvāju apskatīt: pagezone.eu - sākot no 20 e-pasta kontiem + 5 domēnu vieta. 

 

Blogu hostings

Šajā gadījumā blogu hostings vairāk ir domāts kā blogošanas pakalpojumi, bet tomēr, tā arī ir savdabīga informācijas uzturēšana, tāpēc tas arī tiek pieskaitīts pie hostinga veidiem.

Kas tad ir blogi - var teikt, tās pašas mājas lapas vien ir, kuros lietotāji veic ierakstus, kas lielākoties saistīti ar viņa interesēm (hobijiem, nodarbošanos), vai dzīves gaitām. Un atkarībā no blogu dzinēju iespējām, tām parasti var pievienot dažādas ekstras/moduļus, lai pašu blogu padarītu interaktīvāku.

Blogošanas pakalpojumi piedāvā lietotājiem dažādas iespējas, un kā jau tika minēts, viss ir atkarīgs no blogu dzinēju iespējām, ko piedāvā pakalpojumu sniedzējs. Blogu hostings galvenokārt sevī ietver šādas ieraksta formāta iespējas:

  • Ieraksta nosaukums
  • Pats ieraksts - teksts (kurā var iekļaut bildes, video, Flash objektus utt.)
Tad var sekot arī šādas ierakstu papildiespējas:
  • Ieraksta noformēšana
  • Linku (URL) pievienošana uz citiem interneta resursiem
  • Ieraksta iesniegšanas datums, laiks, autors
  • Komentāru iespēju pieslēgšana
  • Ierakstu ievietošana atsevišķās kategorijās
Citu iespēju ir ļoti daudz, ja protams, ir daudzfunkcionāls blogošanas dzinējs.

Ko tad tieši šādos pakalpojumos uztur? Tie, kas ar blogiem (interneta dienasgrāmatām) ir saskārušies, tie var nojaust - tiek uzturēti paši blogi, tajos veiktie ieraksti, bildes, pat mūzikas/skaņu ieraksti un video.

Blogu hostings bieži vien sevī ietver populāras satura vadības sistēmas, kuras izmanto arī priekš blogiem, šobrīd pasaulē ļoti populārs ir Wordpress.

Šāds hostings kā blogošanas pakalpojumi, parasti ir pieejams bez maksas, kā arī bieži vien pašos blogos tiek izvietotas reklāmas, lai pats pakalpojumu sniedzējs varētu segt hostinga izmaksas, kā arī iegūt papildus ienākumus.

Kā citur, tā arī Latvijā šādi pakalpojumi ir visai populāri:

Ārzemēs populāri ir:

Neaizmirsīsim arī par līdzīgiem pakalpojumiem - mikroblogošanu:

 

 

Ģildes/klana hostings

Šis interesantais hostngs ir veidojies pamatojoties uz spēlētāju vajadzībām komunicēties. Spēlētāji parasti veido sava klana mājas lapas, kuras tiek veidotas izmantojot dažādu forumu dzinējus, kā piemēram, vBulletin, phpBB, bezmaksas mājas lapu sistēmas un tamlīdzīgi, un hostings parasti šiem forumiem un mājas lapām tiek izvēlēts jau ierastais, parasti dalītais hostings.

Bet šis klaniem paredzētais hostings ir speciāli veidots spēlētāju vajadzībām, kuru var izvēlēties dažādu spēļu spēlētāji, kuri meklē komunicēšanās iespējas ārpus spēles. Šāds hostings piedāvā izveidot jau gatavu risinājumu, iekļaujot informatīvu mājas lapu un/vai forumu, lietotāju reģistrēšanas iespēju, galerijas, aptaujas, statistiku sistēmas, čatus un daudz citu iespēju, kā arī tiek piedāvāti gatavi dizaini noteiktām spēlēm.

Latvijā šāds hostings vēl nav manīts, bet var aplūkot dažus no āzemju piedāvājumiem:

 

Viena klikšķa hostings

Viena klikšķa hostings (One-click hosting) ir hostings, kurā bez reģistrācijas var augšupielādēt failus, un parasti pēc tam saņemt URL (linku) ar norādi uz to failu, bildi vai video, ar kuru vēlāk var dalīties ar citiem cilvēkiem dažādos web resursos, forumos, blogos vai privāti.

Šāds hostings ir ērti lietojams, ja prot uzklikšķināt uz kādas pogas un izvēlēties nepieciešamo failu augšupielādēšanai.

Viena klikšķa hostings ir ļoti saistīts ar bilžu hostingu, video hostingu un failu hostingu, kur hostinga pakalpojumu sniedzēji bieži vien piedāvā arī bez reģistrēšanās viena klikšķa iespējas.

 

 

Failu hostings

Failu hostings dod iespēju augšupielādēt failus no sava datora uz serveri, un veiksmīgas augšupielādēšanas gadījumā, tiek iedots URL (links) uz to failu, ar kuru vēlāk var dalīties ar citiem cilvēkiem dažādos web resursos, forumos, blogos vai privāti.

Visai ērts veids failu apmaiņai. Un parasti šādi pakalpojumi ir bez maksas (protams, parasti papildus arī tiek dotas visādas Premium iespējas utt.).

 Ārzemēs ļoti populārs failu hostings ir rapidshare.com, un arī Latvijā tiek piedāvāta failu apmaiņa mājas lapā failiem.lv un files.inbox.lv.

Nezinu, kā Latvijas failu apmaiņas mājas lapās, bet piemēram, rapidshare.com tiek arī sekots tam, lai netiktu uzturēti nelikumīgi iegūti vai nelegāli izplatīti faili, ja tiek fiksēta šāda darbība, tad fails no servera tiek dzēsts.

 

Video hostings

Video hostings - līdzīgi kā bilžu hostings, ar kuru mājas lapā tiek piedāvāts augšupielādēt un uzturēt uz servera video failus, pēc tam tiek iedots tā video faila kods (Embed), kuru var ievieto mājas lapā. Tātad, pats video atradīsies uz citu servera, bet to varēsi rādīt apmeklētājiem caur savu mājas lapu (kura stāv uz pavisam cita servera).

Šī ir laba iespēja, ja piemēram, hostinga pakalpojumu sniedzējs ierobežo mājas lapu ar datu plūsmu, bet lai pārsūtītu video ierakstu, datu plūsma ievērojami palielinās, jo pats fails ir liels. Tāpēc ir izdevīgi to likt uz cita servera, tad datu plūsma no video ieraksta izmantosies no cita servera, un datu plūsma no Tavas mājas lapas neuzskaitīsies.

Šāds hostings ir pieejams arī bez maksas daudzos video hostinga servisos. Vispopulārākais bezmaksas ir YouTube, arī Krievijā RuTube, Latvijā - videogaga.lv (diemžēl netiek piedāvāts Embed kods, bet tikai links uz videogaga.lv norādīto video).

 

Bilžu hostings

Bilžu hostings ir pakalpojums, parasti bezmaksas, kurā caur kādas vietnes formu piedāvā augšupielādēt bildes - no datora vai arī pa tiešo no interneta, veidot bilžu galerijas.

Parasti jau arī tādi pakalpojumi piedāvā iegūt bilžu kodus forumiem (BB koda links uz bildi), HTML koda linkus uz bildi vai vienkārši tiek iedots URL uz bildi ko esi augšupielādējis.

Retākos gadījumiem, kas var būt arī maksas pakalpojumi, lietotājiem tiek dota FTP piekļuve kāda servera direktorijai, tādā veidā ir ērtāka bilžu kontrole, jo ir tiešā piekļuve pie hostinga.

Bieži šāds hostings tiek ierobežots uz bildes lielumiem, bet parasti jau pietiek, ka iedod kādus 2-5 megabaitus katrai bildei, lai ietaupītu vietu uz servera, līdz ar to efektīvāk tiek izmantots hostings.

Arī Latvijā ir šāds hostings (pat vairāki), kurā piedāvā uzturēt bildes - bezmaksas, kā piemēram šāds bilžu hostings: fotohost.lv

 

Kopu hostings

Kopu hostings ir web uzturēšanas veids, kas mājas lapām dažādus nepieciešamos servisus izdala uz vairākiem serveriem, tādā veidā izveidojot kaut ko līdzīgu tā sauktajam "mezgla" veidam, piemēram, PHP, MySQL, FTP un e-pastu servisus var apkalpot dažādi serveri - tādā veidā katrs serviss neatkarīgi viens no otra īpaši nevar savstarpēji negatīvi ietekmēt citu servisu darbību, jo tie atrodas katrs atsevišķi.

Daudzas lielas mājas lapas, kurām pastāvīgi ir liels apmeklējums, tiek uzturētas tikai kopu hostinga veidā, parasti veidojot vairākus web serverus (kur uzglabā failus un veic dažādu skriptu izpildi) un ar vairākiem datubāžu serveriem (kuros notiek datu apstrāde datubāzēs).

Kopu hostingam ir arī tāda priekšrocība, ka piemēram veicot kādas programmatūras atjauninājumus, restartējot vienu serveri, tikmēr citi servisi citos serveros vēl joprojām pildīs savu darbību.

Īsumā var secināt, ka kopu hostings ir daudz drošāks un ar ātrāku darbību priekš lieliem projektiem, nekā gadījumā, ja mājas lapa atradīsies uz viena servera, kur visi servisi ir vienuviet.

 

Dalītais hostings

Dalītais hostings (Shared hosting), ko parasti sauc arī kā - izdalītais hostings, kas ir veidots tā, lai uz viena servera varētu uzturēt vairākas mājas lapas, kuras izmantotu viena un tā paša servera resursus (RAM atmiņu, procesoru, diska vietu utt.).

Katra mājas lapa ir atdalīta viena no otras, tās ir izdalītas pa partīcijām vai vienkārši pa nodalījumiem vienā partīcijā.

Kā hostings šis ir vispopulārākais. Kāpēc?
Jo tas ir salīdzinoši lēts - par viena servera apkalpošanas izmaksām maksā noteiktu summu vairāki cilvēki, kuri to serveri izmanto.
Ņemot vērā izdevīgumu, tam mēdz būt arī daudz ierobežojumu, kā piemēram, diska vietai, mājas lapu uzturēšanas daudzumam, aplikāciju un datubāžu iespējām (PHP, ASP.NET, MySQL, MSSQL, Python u.c.), failu daudzuma vai lieluma ierobežojumi, e-pasta kastīšu un e-pasta izsūtīšanas daudzuma ierobežojumi, kā arī izmantotajiem resursiem.

Dalītais hostings ir ne tikai lēts, bet arī ērts, jo nav nepieciešamības katram lietotājam uzstādīt aplikāciju sistēmas, vadības paneļus un datubāžu sistēmas.